
- Населено място
- Павликени
- Училище
- СОУ „Бачо Киро"
- Брой редовни ученици
- над 500
- Име на описваната инициатива
- Зелена класна стая
- Лице за контакт - име
- Неделчо Неделчев ,Яна Дойнова
- Длъжност
- педагогически съветник ;председател на УС
- Телефон
- -
- Електронна поща
- pavlikeni_sou@yahoo.com
- Предизвикателства пред общността / училището
- Основно предизвикателство пред общността в малкият град беше да събудим желанието за самоуправление у младите хора, да ги поставим в ситуация да бъдат инициативи и креативни. Решението на училищната общност бе да създадем зелена класна стая, като с това да допринесем за по-приятното провеждане на часовете през топлите месеци. Преценихме, че там спокойно могат да се провеждат занятията по различни предмети.
През топлите пролетни и есенни месеци, някои сбирки на клубове или групи, които се провеждат в Работилница за идеи, създадена по проект на Националната мрежа за децата, могат да се провеждат в Зелена класна стая.
- Кратко описание
- Важен елемент от инициативата беше ангажирането на общността – намирането на доброволци сред учениците, както и съмишленици сред възрастните – местен бизнес, общинска администрация, родители и учители. Предложихме класната стая да представлява полукръг от пейки, където учениците да имат възможност да прекарат някои от часовете си, свързани с природните науки. По този начин, те по-лесно ще възприемат и запомнят предадените уроци. В центъра на полукръга ще бъде учителят заедно с преносима училищна дъска.
- Целева група
- Ученици
- Цели
- Със създаването на зелена класна стая искаме да подобрим ефективността на учебния процес, като го направим по-отворен и по-интерактивен. Тя ще помогне да възпитаваме в учениците уважение и чувство за отговорност към майката природа.
- Активности и времева рамка
- • През април създадохме план с конкретни срокове и отговорници, който ще следваме при реализирането на идеята ни.
• Същият месец започнахме усилена кампания за информиране и за набиране на доброволци.
• Схемата на зелената класна стая, създадохме през месец май.
• През месец май и юни проведохме множество работни срещи, на които представихме идеята си.
• През юни, след дълго избиране и проучвания, закупихме пейките и необходимата растителност. Поръчахме пейките и кошчетата, като за направата и доставянето им бяха необходими 3 седмици.
• На 25 юни 2016 официално създадохме нашата зелена класна стая, като подготвихме терена и бетонирахме съоръженията.
• Официалното откриване се състоя на 28 юни 2016 г., на което присъстваха директора и доброволците.
- Екип
- 4-12 човека
- Брой участници
- 21-30
- Ресурси - парични
- Г-жа Валя Боева, която е председател на Училищното настоятелство , ни съдейства с парична сума от 100,00 лева .Земеделеца Христо Василев, който прие много добре идеята ни и ни подкрепи с парична сума от 60,00 лева.
- Ресурси - човеко-часове
- При техническо изпълнение ползвахме около 20 доброволци – специалисти, родители, учители и ученици. Необходими бяха около 60 човеко-часа.
- Училищни ресурси
- зала
- Източници на финансиране
- Земеделския производител Христо Василев и
Училищното настоятелство ,,Заедно за децата“.
- Тема(и)
- Ученическо самоуправление
- Основни предизвикателства
- Най-голямото предизвикателство беше да намерим финансиране в парични средства, за да си дофинансираме проекта. Друго предизвикателство беше свързано с вероятността да няма достатъчно доброволци, но след осъществената кампания по Фейсбук и в резултат от убедителната работа на председателите на класове, се справихме успешно и с тази трудност.
- Елементи, които се получиха най-добре
- Най-добре се получиха контактите с местните фирми и институции. Освен от настоятелството и местни бизнесмени, получихме пълно съдействие от специалиста по екология на Община Павликени, която ни помогна с консултация за поставянето на предвидените храсти. При създаването на самата Зелена класна стая, получихме подкрепа от г-н Атанас Благинов, строителен предприемач, който ни помогна много със своите знания и умения. Успеха ни в тази посока се дължи на отличната репутация на училището и Ученическият съвет.
- Постигнати цели
- След реализация на инициативата, постигнахме основната си цел - създаването на зелена класна стая, с което можем да подпомогнем учебния процес, като го направим по-отворен и по-интерактивен. В дългосрочен аспект работата в нея ще помогне да възпитаваме в учениците уважение и чувство за отговорност към природата.
- Инструмент за измерване на резултати
- -
- Изводи
- По различен начин щяхме да подходим към сътрудничеството си с местните вестници „Павликенски глас“; „Борба“ и „Янтра днес“, които трудно се заинтересуват от „малки“ като финансиране проекти. При следващите си дейности лично ще посетим редакциите и ще се срещнем с ресорните журналисти за да им представим идеите си.
- Продължение
- Бихме искали да разширим инициативата като организираме различни дейности на открито – пленери, изложби, сказки. Ще бъде добре, ако успеем да убедим началните учители в нашето училище да извеждат учениците си за „зелени“ часове и дейности по интереси.
- Практически препоръки
- За добрата работа на Ученическия съвет има значение и средата, в която могат да се провеждат дискусии и да се експериментира с идеи.
Към добри практики