
- Населено място
- Панагюрище
- Училище
- СОУ„Нешо Бончев”
- Брой редовни ученици
- над 500
- Име на описваната инициатива
- Мобилна библиотека в СОУ „Нешо Бончев”
- Лице за контакт - име
- Пенка Пенева
- Длъжност
- учител
- Телефон
- -
- Електронна поща
- v_gnezdoto@abv.bg
- Предизвикателства пред общността / училището
- Основният проблем, който регистирахме в нашето училище, беше липсата на работеща библиотека. Този проблем беше във фокуса на нашето внимание и неговото разрешеване си поставихме като основна цел за реализиране . Решихме да създадем и обогатяваме мобилна библиотека в училището, предлагаща интересни четива за тийнейджърите. Искахме да провокираме интереса към книгите чрез различни инициативи – анкети, рубрика в училищния вестник, голямо четене през междучасията, заемане на нови книги и пр.
- Кратко описание
- Мисията ни беше да създадем мобилната библиотека и да накараме съуениците си да оставят поне за малко технологиите, за да обърнат внимание на книгите. Искахме да решим проблема с училищната библиотека чрез създаването на алтернативна библиотека и закупуването на нови и интересни книги за нашите съученици.
- Целева група
- Ученици
- Цели
- Създаване и обогатяване на мобилна библиотека в училището , предлагаща интересни четива за тийнейджърите.
Провокиране на интереса към книгите рез различни инициативи - рубрики в училищния вестник , голямо четене през междучасията , размяна на книги.
- Активности и времева рамка
- Като първа дейност за реализиране на нашата идея от 25.04. до 28.04.2016 г. организирахме допитване чрез анкета сред учениците от прогимназиален и гимназиален етап на нашето училище и сред учителите, за да разберем техните любими книги, автори и жанрове. След анкетата от 28.04. до 27.05.2016 г. пристъпихме към закупуване на някои от препоръчаните книги от ученици и учители. . От 27.05. до 03.06.2016 г. сформирахме по-малък екип от целия екип на проекта, който да отговаря за заемане на книги.
Като пореден етап в реализирането на проекта беше заложено закупуване на мобилен библиотечен шкаф. След дълго проучване в интернет от 25.04. до 10.05.2016 г. успяхме да го изберем. В майския брой на нашия ученически вестник „Щъркелово гнездо“ публикувахме материал „Създаваме Мобилна библиотека“. В него подробно уведомихме своите читатели – ученици, учители и граждани на гр. На 17 май екипът на проект „Мобилна библиотека“ организира Голямото четене за учениците от СОУ „Нешо Бончев“.
- Екип
- 4-12 човека
- Брой участници
- над 30
- Ресурси - парични
- Общата стойност на проекта е 800 лева. Осигурени от НМД са 640 лева.
Собственото участие надхвърли първоначалните очаквани 160 лева.
- Ресурси - човеко-часове
- Основен човешки труд при изготвянето и изпълнението на идеята се положи от 11 ученици и 1 учител, които работеха заедно, използваха сградния фонд и техника на училището.
- Училищни ресурси
- зала
- Източници на финансиране
- Проектът е одобрен и финансиран от Национална мрежа за децата, в конкурс „Промяната – това сме ние”.
- Тема(и)
- Ученическо самоуправление
- Основни предизвикателства
- Като основно предизвикателство посочваме, че днешите деца обръщат повече внимание на технологиите, отколкото на книгата. За двете седмици от началото на юни Мобилната библиотека беше поцизионирана единствено в каб. 19 и не успя да гостува в останалите кабинети по литература на 3 етаж в училището поради ограниченото учебно време. Това отново беше причина за липсата на достатъчно интерес от страна на учениците.
- Елементи, които се получиха най-добре
- Имаме мобилна библиотека в училище с нови интересни книги, които учениците сами предложиха като заглавия и автори.
Провокирахме интереса към книгите чрез рубрика в училищния вестник и инициативата "Голямото четене".
- Постигнати цели
- Реализирахме всички предварително заложени дейности.
- Инструмент за измерване на резултати
- -
- Изводи
- Основно като изводи посочваме, че успяхме да създадем условия за: лесен достъп до взимане на книга; насърчаване на четете; работа в екип и отговорно вземане на решения.
- Продължение
- От новата учебна година ще допълваме мобилната библиотека с нови интересни книги, черпейки средства от продажбата на училищния вестник, където ще продължи да съществува рубриката „Открих интересна книга“.
Мобилната ни библиотека ще започне своите гостувания в кабинетите по литература на 3 етаж в училището, за да бъдат книгите сред учениците.
Очакваме новите си читатели!
- Практически препоръки
-
- Материал 1
- a518f40581ebbc941be7d187546ee830.pdf
- Материал 2
- c70cb6419387d521d51d3579c65d7082.pdf
Към добри практики